Web sitemizi kullanarak çerezlerimizin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz.

KIZILELMA AYDINLARI PLATFORMU

 

“Kızılelma aydınları platformu” ilk defa, Afrin Operasyonu veya Afrin Harekâtı, 20 Ocak 2018’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Millî Ordusu (SMO) grupları tarafından Suriye’nin Halep ilinin Afrin ilçesi ile Azez ilçesine bağlı Tel Rıf’at kentine yönelik başlattığı askerî harekât adını duyurmuştur.  Türkiye’miz; harekâtın amacının, ülkenin varlığına tehdit olarak gördüğü ve terör örgütü olarak tanımladığı PKK, KCK, PYD-YPG ve Irak ve Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki halkın güvenliğini sağlamak ve kontrol altına almak olduğunu bildirmişti. Buna rağmen bu harekâtı, farklı mecralara çeken, olumsuz algı yaymaya çalışan kişi ya da gruplara karşı bünyesinde “milli hassasiyet” taşıyan bir grup akademisyenin, harekâtı desteklemek ve olumlu yönlerini milletimizle paylaşmak ve Mehmetçiğin yanında olduğunu göstermek için düşünce ve görüşlerini paylaşmıştır.

Neden Kızılelma Aydınları?

Türk Kültüründe sayısız değerler vardır. Bu değerler, kendi içerisinde tasniflendiğinde şüphesiz vatan-millet aşkı biricik yerini hep korumuştur. Bazen vatanın bölünmez bütünlüğü, bazen vatanın yaşanılası bir hale gelme hayali, bazen Türk Milletinin kadim yerini muhafaza etme, bazen de dünyadaki Tüm Türklerin, yani soydaşların “hemhal” olabilecekleri bir anlayış bizim için kısaca “Kızılelma” olarak tanımlanmaktadır. Afrin harekâtında, bir Mehmetçiğin nereye diye sorulan bir soru karşısında “Kızılelmaya gidiyoruz” demesi en net ve anlaşılır cevap olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda ülkemiz, hatta kardeş ve soydaş ülkelerde farklı üniversitelerde görev yapan milli refleksleri Türklük üzerine olan akademisyenler bir “dost meclisi” denilebilecek iletişim ağı kurma gereği duyduk. Halis duygularla oluşmuş olan bu iletişim topluluğuna verilebilecek en güzel ismin de KIZILELMA AYDINLARI olacağını düşündük.

Kızılelma Aydınları Platformu, devletinin ve milletinin yüksek menfaatleri için oluşmuştur. Farklı üniversitelerde görev yapan bu insanların, öncelikli işi akademik süreçte “işini en iyi yapan vatanını en çok sevendir” düsturunu şiar olarak benimsemiş olmalarıdır. Bununla birlikte ülkemizin içinde bulunduğu durumlar, devletimizin sınır ötesi politikaları ve diğer unsurlar karşısında devletimize ve milletimize karşı moral değerlerini düzenleme ve yükseltme gibi bir milli tutumu kendine vazife olarak görmüştür. Bu yüzden devletimiz ve Türk Milletinin varlığına karşı tehdit oluşturan her türlü unsuru farketme, tanımlama ve yorumlama gibi düzeyli bir ilkeyi hedef olarak belirlemiştir. Bireysel anlamda hiçbir çıkar ve menfaati gözetmeden, bir ikbal penceresi açmadan bu yüce davranışını da sürdürmeye dönük kararlı bir tutum sergilemektedir. Kızılelma aydınlarının asıl derdi “memleket meselesi” ve akabinde Türk Dünyasının varlığını yüreğinde taşıma olmuştur. “İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlar” düsturunu kulaklarına küpe etmiş insanlar topluluğudur. Elbette asıl işlerinin akademik çalışmalar olduğu şuuru ile yaşamaktadırlar. Öte yandan bu çalışmaların, bilgi ve tecrübenin aktarımı ve paylaşımı olması gerektiğini de bilmektedirler. Bundan dolayı olan ve olma durumu olan olay, olgu ve yaşantıların öngörülerini de çeşitli şekillerde dile getirmektedirler.

Kızılelma aydınlarının amacı, KIZILELMA’dır. Bu amaca giden yollar yani hedeflerin, yöntem ve strateji olarak bilimsel temellerle belirlenmesini önemli görmektedir. Çünkü belirlenen hedeflerin kazanıma dönüşmesiyle amaca daha da yakınlaşılacağını düşünmektedir. Amaçlar birer Kızılelmadır. O halde hedeflerin doğru belirlenmesi, amaca yakınlaşmayı sağlayacaktır. Tam da bu mevzularda Türk Devletinin yakın, orta ve uzak hedefler belirlemesine, devletimiz, milletimiz ve değerlerimizle çatışmadan katkılar sağlayacağımızı umuyoruz. Akademik faaliyetler, araştırmalar, projeler, makale çalışmaları ve bilimsel ve kültürel düzeyde kitap çalışmaları ile “devletimize ve milletimize olan borcumuzu” ödemeye çalışıyoruz. “duyarlı vatandaş, iyi insan” olma çabası ile “şahsiyetli” birey olma mücadelesinde biz de varız diyoruz.

“Kızılelma Aydınları Platformu” dünya görüşü olarak kendini, Türk Milletinin yüksek menfaatlerine ulaşma ve Dünya Türklüğünün gelecek günlerde “bir olma, birlik olma” siyasetinin merkezine koymuştur. Bu amaç için “varlığını armağan” eden bireyler olduğunu beyan etmiş ve yeminli yürekler olarak kendini milletinin varlığına ve birliğine vakfetmiştir.

Saygıyla duyurulur…

KIZILELMA AYDINLARI PLATFORMU