10.10.2020 tarihinde Rusya’nın önderliğinde Can Azerbaycan ve Ermenistanın katılımı ile yaklaşık 10 saat süren toplantı sonucunda ateşkes ilan edilmişti.

Elbette bu ateşkes manevrasını samimi bulmadık. Hatta Ermenistanın soluk almasına ve takviye yapmasına dönük bir hamle olarak görmüştük. Ne yazık ki öyle de oldu.

Ermenistan gece yarsı GENCE’de sivil halka saldırdı. 

Cephede Azerbaycanlı askerlere karşılık veremeyip savunmasız insanlara saldırmanın uluslararası savaş hukukuna aykırı olduğunu bilmeyen yoktur.

Lakin batı ve dünya medyasından çıt çıkmıyor. Üstelik Ermenistan hala algı yönetmeye devam ediyor.

KIZILELMA AYDINLARI olarak bu oyunun bozulması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye ve Can Azerbaycan’ın daha temkinli bir o kadar daha atik davranarak her koldan harekete geçmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün 11.10.2020 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde seçimler yapılmaktadır. Bu seçimlerin de Kıbrıs Türk Halkına ve Türk Dünyasına hayırlar getirmesini umuyoruz. Doğu Akdeniz meselesinde Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varlığı ve dik duruşu önemli olduğunu biliyoruz.

Bu zamanlarda ne kadar dostumuz ve ne kadar düşmanımızın olduğunu görmüş olduk. Hala göremeyenlere de ibretlik ahval dileriz.

Kızılelma Aydınları olarak devletimizin, Can Azerbaycan’ımızın yanında olduğumuzu bir kere daha kamuyouna bildirmek isteriz. 

Allah Türk’ün yar ve yardımcısı olsun.